Избори за Народно събрание 2 Октомври 2022г. - Въпроси и Отговори
Дата на публикуване:
18.08.2022 22:27
- 1. Кой има право да избира народни представители?
- 2. Имат ли право да гласуват в изборите за народни представители лица със статут на постоянно пребиваващи в Република България, които не са български граждани?
- 3. Машинно или с хартиена бюлетина се гласува в страната? Имам ли право на избор?
- 4. Може ли да се гласува с пълномощно?
- 5. Може ли в изборите за народни представители на 2 октомври 2022 г. да се гласува по пощата, чрез компютър, по факс, чрез смартфон или изобщо по някакъв начин дистанционно, без да посещава избирателна секция?
- 6. Задължени ли са членовете на районните избирателни комисии (РИК) да ползват отпуск за времето, през което са назначени, или това е само възможност за тях? Възможно ли е работодателят да задължи работник или служител да ползва отпуск за времето, през което е назначен за член на РИК?
- 7. Към кого да се обърнат желаещите да участват като членове на секционна избирателна комисия (СИК) в изборите на 2 октомври 2022?
- 8. Имат ли право съпрузи или роднини да участват в една и съща секционна избирателна комисия (СИК)?
- 9. Какви са ограниченията за лицата за да бъдат назначени за членове на секционна избирателна комисия (СИК)?
- 10. Може ли член на секционна избирателна комисия (СИК) да е роднина на кандидат за народен представител?
- 11. Може ли ученици, студенти и докторанти, навършили 18 години, да гласуват в изборите за народни представители на 2 октомври 2022 г. в населеното място, в което учат, ако то е различно от постоянния им адрес?
- 12. Може ли избирател с постоянен и настоящ в едно населено място да бъде член на секционна избирателна комисия в друго населено място?
- 13. Относно внасянето на осигурителните вноски, облагането с данъци и изплащане на възнаграждението на членовете на СИК, регистрирани като безработни и/или с право на социално подпомагане
- 14. Кои лица може да гласуват с удостоверение в избрана от тях избирателна секция?
- 15. Как се съставят избирателните списъци?
- 16. Колко време продължава гласуването в изборния ден?
- 17. Кога е началото на предизборната кампания?
- 18. На кой адрес се упражнява правото на глас. Може ли да се гласува в населено място в страната, в което избирателят няма регистриран постоянен или настоящ адрес?
- 19. Как се подава заявление за гласуване по настоящ адрес?
- 20. Необходимо ли е да се подаде ново заявление за гласуване по настоящ адрес, ако избирателят на предходни избори е гласувал по настоящия си адрес?
- 21. Може ли лице обслужващо техническата поддръжка на специализираните устройства за електронно машинно гласуване (СУЕМГ) да бъде член на секционна избирателна комисия (СИК)?
- 22. Къде ще има избирателни секции за гласуване извън страната в изборите за народни представители на 2 октомври 2022 г.?
- 23. С какви документи за самоличност може да се гласува в страната?
- 24. В страната може ли да се гласува с лична карта, чийто срок на валидност е изтекъл?
- 25. Може ли да се гласува извън страната с лична карта или паспорт, чийто срок на валидност е изтекъл?
- 26. Може ли лице от състава на общинска избирателна комисия или РИК да бъде назначено в състава на секционна избирателна комисия за изборите на 2 октомври 2022 г.?
- 27. Как може да гласуват новоприети студенти I курс – редовно обучение, които към датата на изборите не са получили студентски книжки?
- 28. Къде са публикувани адресите на избирателните секции в страната?
- 29. Къде са публикувани регистрираните в ЦИК партии и коалиции за изборите за народни представители на 2 октомври 2022 г.
- 30. Как и къде се подава заявление за вписване в списък за гласуване извън страната?
- 31. Може ли да се провери дали е потвърдено или не електронното заявление през интернет страницата на Централната избирателна комисия за гласуване извън страната?